آسانسور مسافربر

یک آسانسور حمل مسافر در حدود 2300کیلوگرم وزن دارد این آسانسور حدود 1600کیلو را حمل می‌کند. در یک ساختمان بلند، آسانسور ماشین‌آلات مورد نیاز را بالا و پائین می‌برد که وزنش 1400کیلو یا بیشترمی‌باشد.

کنترل‌ها برخی از آسانسورها به‌وسیله اپراتورهائی که در داخل آسانسور سوار هستند کنترل می‌شوند. سوئیچ موتوری استارت حرکت و توقف آسانسور را می‌زند، آسانسور پائین می‌رود و یا می‌ایستد. این سیستم در حال حاضر بیشتر جهت بالابرهای موقت استفاده می شود.
انواع جدیدتر آسانسور به‌طور خودکار، کار می‌کند و نیازی به اپراتور نیست. این‌گونه آسانسورها به‌طور وسیع و گسترده‌ای در ساختمان‌های آپارتمانی و آسمان‌خراش‌ها کاربرد یافته است.
مسافران دکمه بیرون آسانسور را فشار می‌دهند تا آسانسور را به طبقه دلخواه، مثلاً همکف بیاورد. در این هنگام درها به‌طور خودکار باز می‌شود و این هنگامی است که آسانسور به آن طبقه برسد. مسافر که در درون اتاقک است، درها به‌طور خودکار باز می‌شود و این هنگامی است که آسانسور به آن طبقه مسافر که درون آسانسور قرار گرفته، با زدن دکمه‌ای درها بسته شده و به طبقه دلخواه می‌برد. آسانسور به‌طور خودکار در آن طبقه می‌ایستد، درها باز می‌شود، مسافر آسانسور را ترک می‌کند و درها دوباره بسته می‌شود.
آسانسور در ساختمان‌های شلوغ، کنترل‌های الکترونیک دارد و در آن تکنیک‌های کامپیوتری برای مراقب آسانسورها و رفت‌وآمد مورد نیاز کار گذاشته‌اند. برای نمونه، هنگامی‌که اشخاص بسیاری آسانسور را هنگام شب ترک می‌کنند، آسانسور به آخرین طبقه می‌رود و به‌طور مستقیم به طبقه اصلی بدون توقف می‌رود.
مراقبت خودکار و کنترل‌های الکترونیک را می‌توان به آسانسورهای قدیمی وصل کرد. از این راه در ساختمان‌های قدیمی آسانسورهای جدید به‌کار می‌افتد و خدمات مورد نیاز را می‌دهد.
آسانسورهای مدرن برقی: نمونه استاندارد آسانسور در ساختمان‌های بلند به‌نام direct-traction elevator یک دستگاه موتور برقی در بالای شافت آسانسور که بالا و پائین می‌رود قرار می‌دهند، می‌باشد. موتور شافت یک دستگاه قرقره دارد. کابل‌های فولادی از بالای آسانسور حرکت می‌کند. اطراف قرقره‌ها و در پائین یک کنترل‌کننده وزن counter weight سنگین دارد. این بسته سنگین به پشت شافت آسانسور وصل است. و بالانس و تعادل وزن دستگاه آسانسور را حفظ می‌کند. با یک کنترل‌کننده وزن آن موتور به بالا حرکت نمی‌کند. این بالا رفتن تنها میان اختلاف وزن بار آسانسور و با کنترل‌کننده وزن حرکت می‌کند. هنگامی‌که آسانسور حرکت می‌کند کنترل‌کننده وزن در نقطه مقابل حرکت می‌کند. برای نمونه هنگامی‌که آسانسور به‌سوی بالا می‌رود کنترل‌کننده وزن به‌سوی پائین می‌رود.
جنبه‌ها و کیفیت‌های ایمنی : قوانین ایمنی شهرهای بزرگ ایجاب می‌کند که درهای دستگاه‌های آسانسور باید پیش از حرکت آسانسور بسته باشد. تدبیر و طرح ایمنی و حفاظت خودکار اطمینان بدهد که درها بسته در سقف هر آسانسور وجود داشته باشد. به‌علاوه، در بسیاری از آسانسورها یک پانل در کنار دستگاه وجود داشته باشد سایر زمینه‌ها و جنبه‌های ایمنی شامل فرمان‌دهنده سرعت خودکار می‌باشد، به‌طوری که بتوان از سرعت آن کاست یا بر سرعت آسانسور افزود. علاوه بر این سرویس مرتب و منظم و رفع عیوب احتمالی خیلی اهمیت دارد.
آسانسور سیلو: برای تخلیه و بارگیری از کامیون به سیلو یا خالی کردن غله از سیلو به کامیون و کشتی و غیره از این‌گونه آسانسور استفاده می‌شود. آسانسور از کجا می‌فهمد که چه‌وقت باید توقف کند؟
دکمه‌های داخل اتاقک کلیدهای بیرون آن را به‌کار می‌اندازد. این کلید شبیه همان کلیدهائی هستند که در خانه‌ها برای روشن و خاموش کردن برق به‌کار می‌روند. کلیدها با آن موتور برقی که اتاقک آسانسور را به بالا و پائین می‌فرستد مرتبط هستند. چون اتاقک آسانسور به بالاترین طبقه ساختمان می‌رسد، یک کلید مخصوص به‌طور خودکار به موتور علامت می‌دهد که بالا کشیدن اتاقک را متوقف کند.
در یک ساختمان بلند ممکن است در ?? طبقه مختلف افرادی که منتظر آسانسور ایستاده در یک زمان دست روی دکمه‌های آسانسور بگذارند و آنها را فشار بدهند. برخی‌ها می‌خواهند پائین بروند و برخی بالا، آسانسور به خودی خود در مقابل طبقات دکمه بالا رفتن را زده‌اند می‌ایستد و همین‌طور در مقابل طبقاتی که دکمه پائین رفتن را زده‌اند. به‌نظر می‌رسد که ظاهراً آسانسور به خاطر سپرده است که دکمه کدام طبقات زده شده و باید در مقابل کدام طبقه بایستد. چون آسانسور مانند آدمی مغز ندارد که علایم را به خاطر بسپارد، بلکه به یک کامپیوتر متصل است، یعنی دستگاهی که دارای نوعی حافظه مکانیکی است. خود کامپیوتر به موتوری که اتاق آسانسور را به حرکت درمی‌آورد و آن را متوقف می‌کند، مربوط است. از این رو همان‌طور که علایم الکتریکی از طریق دکمه‌ها به سرعت منتقل می‌گردند. اتاقک آسانسور به ترتیب جواب کسانی را که در طبقات پشت در آسانسور ایستاده‌اند و دکمه آن را می‌فشارند، می‌دهد